Labioplasti

Labiaplasti, genellikle üretranızı ve vajinayı çevreleyen küçük labia deri kıvrımlarınızın boyutunu azaltmak için yapılan cerrahi bir prosedürdür.

Labioplasti

Fazla cilt bükülebilir ve sıkışabilir, egzersiz, fiziksel aktiviteler ve cinsel ilişki sırasında rahatsızlığa neden olabilir.
Ayrıca kozmetik nedenlerle veya cinsiyet doğrulama ameliyatının bir parçası olarak labioplasti yaptırabilirsiniz.

GENEL BAKIŞ

Labioplasti nedir?

Labioplasti, labianızın boyutunu küçültmek veya büyütmek için yapılan cerrahi bir işlemdir.
İnsanlar genellikle bu prosedürü fiziksel rahatsızlığı azaltmak için veya cinsiyet onaylayan ameliyatın bir parçası olarak alırlar.
Bazen kozmetik nedenlerle bunu isteyebilirsiniz, ancak çok çeşitli normal labialar vardır.
Herkesin labiası benzersizdir ve ideal veya “normal” bir görünümleri yoktur.
Dudaklarınız vajina açıklığınızın etrafındaki deri kıvrımlarıdır. Orada iki kat derinin var.
Dış kıvrımlara büyük dudaklar anlamına gelen labia majora denir.
Bunlar, dış genital organlarınızı koruyan daha büyük etli kıvrımlardır.
Ergenlikten sonra kasık kıllarıyla kaplıdırlar. İç kıvrımlara küçük dudaklar anlamına gelen labia minora adı verilir. Bu deri kıvrımları, idrar yolunuzun (çişinizin vücudunuzu terk ettiği yer) ve vajinanın açıklığını korur.

Labioplasti sırasında ve neden yaptırdığınıza bağlı olarak cerrahınız:

Büyüklüğünü azaltmak için labianızdan bir miktar doku alır.
Dudaklarınızı büyütmek için dolgu maddesi veya yağ enjekte eder .
Dudaklarınızı diğer dokulardan yeniden oluşturur.
Bir insan neden labioplasti yaptırır?
Labioplastinin tıbbi nedenleri vardır. Fiziksel, kozmetik ve duygusal nedenler de vardır.
Bazen labioplasti cinsiyet doğrulama ameliyatının bir parçasıdır.

Tıbbi ve fiziksel nedenler

Küçük dudaklarınızın boyutunu küçültmek için, böylece büyük dudakların kenarlarından dışarı taşmazlar. Aşırı dudak dokusu egzersiz, fiziksel aktiviteler (bisiklet sürme veya koşu gibi) ve cinsel ilişki sırasında bükülebilir, dönebilir, sıkışabilir veya çekilebilir ve fiziksel rahatsızlığa ve tahrişe neden olabilir.
Fazla doku temizliği zorlaştırabileceğinden ve idrar yolu enfeksiyonlarına (İYE) neden olabilecek bakterileri barındırabileceğinden hijyen ve sağlığı iyileştirmek için.

Kozmetik ve duygusal nedenler

Bir taraf daha uzun veya farklı şekilli olduğunda labia minora veya labia majora’nın asimetrisini (düzensiz şekil) azaltmak için.
Yakın temas sırasında cinsel organınızın görünümüyle ilgili rahatlığı, güveni ve cinsel esenliği artırmak için. İnsanların çeşitli dudak boyutlarına ve şekillerine sahip olduğunu ve normal kabul edilen bir dudak görünümü olmadığını unutmayın.

Cinsiyet doğrulama ameliyatı

Ameliyat , cinsiyet belirleme sürecinin bir parçasıysa , cerrahınız mevcut genital dokuyu kullanarak labia oluşturabilir. Diğer rekonstrüksiyon ameliyatlarından önce veya sonra da labioplasti yaptırabilirsiniz.
Bir labiumun aşırı büyük olmasına ne sebep olur?
Ergenlik, labyanızda büyüme atağına neden olabilir.
Menopoz veya diğer hormonal değişiklikler labia majoranın dokusunu inceltebilir.
Hamilelik ve doğum.
Kilonuzdaki değişiklikler.
Genetik.

Labioplasti için ortalama yaş kaçtır?

Labioplasti olan çoğu insan 18 ila 50 yaşları arasındadır. Ancak, hamilelik ve doğum sırasında labyanız gerilebileceğinden, ailenize katılmanız bitene kadar beklemek isteyebilirsiniz. Bir çocuk labioplasti yaptırabilir, ancak yalnızca günlük işlev ve aktivite ile ilgili sorunları düzeltmek için.

PROSEDÜR AYRINTILARI


Ameliyattan önce ne olur?

Öncelikle siz ve cerrahınız neden labioplasti yaptırmak istediğinizi tartışacaksınız. Beklentilerinizi ve hedeflerinizi ve ayrıca ameliyatın risklerini tartışacaksınız. Psikolojik bir sınav yapacaklar ve depresyon ve kaygı hakkında sorular soracaklar.
Daha sonra cerrahınız, kesileri nerede yapacakları ve labianızın boyut ve şeklindeki değişikliklerle ilgili olarak ne bekleyeceğiniz dahil olmak üzere ameliyatınızın ayrıntılarını açıklayacaktır.
Kan tahlili, idrar tahlili ve göğüs röntgeni dahil olmak üzere ameliyat öncesi testlere tabi tutulabilirsiniz. Cerrahi ekibiniz ayrıca size şu konularda talimatlar verecektir:
Ne giymeli ?
Yiyecek ve içecekleri ne zaman kesmeli?
Bazı ilaçlar ne zaman ayarlanmalı veya geçici olarak durdurulmalıdır.
Ayrıca, ameliyatınıza nasıl hazırlanacağınız konusunda size başka bilgiler de vereceklerdir.

Ameliyat günü ne olur?

Ameliyat önlüğüne dönüşeceksin. Bir sağlık uzmanı hayati değerlerinizi (sıcaklık, nabız, kan basıncı, oksijen seviyesi ve solunum hızı) alacaktır. Tekrar kan tahlili ve idrar tahlili yaptırabilirsiniz. Kolunuza veya elinize bir intravenöz yol (IV) yerleştirecekler ve üretranıza bir idrar sondası yerleştirebilirler.
Ardından, sağlayıcınız labyanızı ve çevresindeki cildi temizleyecek ve gerekirse kasık bölgenizi tıraş edecektir. Ardından anesteziye başlayacaklar. İşleminize bağlı olarak lokal anestezi veya genel anestezi ile IV sedasyon alabilirsiniz. Sağlayıcınız, ameliyatınızın planlama aşamasında sizin için en iyi anestezi türünü tartışacaktır.
Sağlayıcınız, labyanızın (labia majora ve/veya labia minora) nasıl yeniden boyutlandırılacağına veya yeniden şekillendirileceğine göre cerrahi tekniği seçer. Bu ameliyatı genellikle neşter, makas veya lazer ile yaparlar.

Azaltma prosedürleri

İç dudaklarınızı (dış dudaklar ve/veya iç dudaklar) küçültmek için iki genel yaklaşım vardır:
Kırpma prosedürü. Bu yaklaşımla, cerrahınız labia majoranızın kenarlarıyla veya kenarlarıyla aynı hizada olacak şekilde labia minoranızın bir veya her iki tarafının dış kenarındaki fazla dokuyu alır.
Kama prosedürü. Bu yaklaşımla cerrahınız, labia minoranızın bir veya her iki tarafının iç bölgelerinden kama veya turta şeklinde bir doku parçasını çıkarır. Alt mukozayı olduğu gibi bırakırlar, böylece labyanızın buruşuk kenarı dikildikten (dikildikten) sonra bozulmadan kalır. Bu, labia minoranız için daha doğal bir görünüm sağlar. Benzer şekilde, büyük labianızı küçültmek için ameliyat oluyorsanız, cerrahınız labia majoranızdaki her bir labiumun iç kısmını alır.
Cerrahınız, cerrahi uzmanlığına veya sizin istediğiniz sonuca bağlı olarak başka tercih edilen yaklaşımlara sahip olabilir. Siz ve cerrahınız, hedeflerinizi ve endişelerinizi karşılamak için en iyi cerrahi yaklaşımı seçmek için birlikte çalışacaksınız.

Büyütme prosedürü

Büyük iç dudaklarınızı büyütmek için, cerrahınız karın veya uyluk gibi başka bir vücut bölgesinden az miktarda yağ alır (bir liposuction prosedüründe) ve bunu büyük dudaklara enjekte eder. Büyük dudaklarınıza hyaluronik asit enjekte etmek alternatif bir seçenektir.

Cinsiyet doğrulama ameliyatı

Cerrahınız labyanızı oluşturmak için penisten alınan dokuyu kullanabilir. Labioplasti, tüm cinsiyet onaylayıcı rekonstrüktif cerrahi sürecindeki bir adımdır.
Yukarıda açıklanan prosedürlerdeki tüm kesiler, zamanla kendi kendine eriyen emilebilir dikişlerle (dikişler) kapatılır. Son olarak, cerrahınız bölgeyi cerrahi bir pansumanla kapatır.

Labioplasti ne kadar sürer?

Labioplasti ayakta tedavi edilen bir işlemdir. Labioplasti tipik olarak iki saatten az sürer. Cinsiyet belirleme ameliyatı daha fazla zaman gerektirir.

Labioplasti sonrası ne olur?
Ameliyattan sonra, sağlayıcınız idrar sondanızı (varsa) çıkarır ve anestezinin etkisi geçtikçe daha uyanık hale gelirsiniz. Sağlık ekibiniz, beklenenden fazla kanamanız olup olmadığını kontrol edecektir. Taburcu edilmeden önce, sağlayıcılarınız size yaranız iyileşirken nasıl bakacağınız konusunda talimatlar verir. Ayrıca ağrı kontrolü, aktivite kısıtlamaları ve takip randevuları hakkında konuşacaklar.

RİSKLER / FAYDALAR

İç dudak ameliyatının riskleri ve komplikasyonları nelerdir?
Komplikasyonlar nadirdir, ancak şunları içerebilir:
Çok fazla doku çıkarılması veya yeterli doku olmaması.
Kanama.
Morarma (hematom).
enfeksiyon.
Yara dökümü.
yara izi
Devam eden ağrı, seks ile ağrı veya hassasiyet kaybı.

KURTARMA VE GÖRÜNÜM


Labioplasti gerçekten ağrılı mı?

Biraz şişlik, rahatsızlık ve ağrınız olacak, ancak genellikle asetaminofen (Tylenol®) gibi reçetesiz (OTC) ilaçlarla veya bir gün kadar reçeteli ilaçlarla yönetmek kolaydır. Rahatsızlığınız önerilen ilaçlarla iyi yönetilemiyorsa, cerrahınızla iletişime geçin. Soğuk kompres veya buz torbası gibi ev ilaçları da faydalıdır. Ağrıyı ve şişliği azaltmak için ameliyat bölgesine (bir kumaş iç çamaşırının üzerine) 20 dakikalık çalışma/20 dakikalık dinlenme programıyla buz torbası uygulayın. Çoğu insan birkaç gün boyunca sadece hafif ağrı veya hassasiyet bildirir.
Sağlık ekibiniz, enfeksiyonu önlemek için cerrahi yaranıza uygulamak üzere size oral antibiyotik reçetesi veya topikal antibiyotik verebilir.
İyileşme döneminde bol pantolon ve iç çamaşırları giyin. Dar giysiler veya iç çamaşırlar yarada sürtünmeye neden olabilir ve iyileşmeyi önleyebilir veya geciktirebilir.

Çok kanama olur mu?

Bir hafta kadar biraz kanamanız olabilir. Bu küçük kanamayı emmek için bir ped takabilirsiniz.

Sonuçlar ne zaman en iyi durumda olacak?

İlk şişlik, ağrı ve geçici renk değişikliği ameliyattan sonraki ilk birkaç hafta içinde azalır. Çoğu şişlik altı hafta sonra kaybolur. Ancak labioplastinizin nihai sonuçlarını görmeden önce şişliğin tamamen kaybolması dört ila altı aya kadar iyileşme süresi alabilir. Genellikle çok az yara izi vardır veya hiç yoktur.

Ameliyattan sonra labia bölgemi nasıl yıkarım?

Yaranızı yıkamak için sadece ılık su kullanın (sabun kullanmayın). İşedikten sonra alanı hafifçe silin veya kurulayın; cerrahi bölgeyi ovalamayın.
Cerrahınız, dikişlerinizi esnetebilecek veya kırabilecek şekilde gerilmemeniz için kabızlığı önlemek için size ilaç verebilir veya bir diyet önerebilir.
Sağlayıcınızın aşağıdakilerle ilgili tüm ameliyat sonrası talimatlarını izleyin:
İşeme ve kaka yapma.
Ameliyat bölgenizi temiz ve bakterilerden uzak tutmak.
Ameliyat bölgesinin iyileşmesini sağlamak.

İşe, fiziksel aktiviteye ve cinsel aktiviteye ne zaman dönebilirim?

Birkaç gün sonra işe ve diğer hafif aktivitelere geri dönebilmelisiniz. Ancak işiniz fiziksel aktivite veya ağırlık kaldırmayı içeriyorsa, daha uzun süre evde kalmanız gerekebilir. Aşağıdakilerden dört ila altı hafta boyunca veya cerrahınız tarafından temizlenene kadar kaçınmalısınız:
Yorucu egzersiz.
Bisiklete binme, koşma ve yüzme gibi fiziksel aktiviteler.
Cinsel yakınlık.
Bu aktivitelere çok erken dönmek yaraya baskı yapabilir, dikişleri yırtabilir ve iyileşmeyi geciktirebilir.

Labioplasti sonuçları ne kadar sürer?

Küçültme ameliyatı olarak yapılan labioplasti, tek seferlik, uzun süreli bir işlemdir. Komplikasyonlar gelişmezse bir daha asla bu ameliyata ihtiyacınız olmayabilir. Yağ veya dolgu maddesi enjeksiyonları ile geliştirme labioplastisi, zaman içinde ek “rötuşlar” gerektirebilir.
İşleminizden sonra çocuk sahibi olmayı seçmeniz labioplastinizi etkileyebileceğini bilmelisiniz. Pek çok insan labioplasti yaptırmak için ailelerini tamamlayana kadar beklemeyi tercih ediyor.

DOKTORU NE ZAMAN ARAMALI?


Cerrahımı ne zaman aramalıyım?

Aşağıdakileri yaşarsanız cerrahınızın ofisini arayın:
Aşırı şişlik veya kötüleşen ağrı.
Artan kanama veya kan kümeleri görme.
Renksiz irin veya akıntı.
İşerken veya kaka yaparken şiddetli ağrı.
Ateş.
Ameliyat yerinin açılması.

EK DETAYLAR

Cerrahıma hangi soruları sormalıyım?
Ameliyat için iyi bir aday mıyım?
Ne kadar iyileşme süresi beklemeliyim?
Prosedürü nasıl gerçekleştireceksiniz?
Riskler ve komplikasyonlar nelerdir?
Hangi sonuçları beklemeliyim ve onları tam olarak görmem ne kadar sürer?
Sonuçlar ne kadar sürer?
Ameliyat ücreti ne kadar?
Ameliyat sigorta kapsamında mı?
Labioplasti sinirleri keser mi?
Hayır, cerrahınız labioplasti kapsamında herhangi bir siniri kesmeyecek veya hareket ettirmeyecektir.

Labioplasti zevki artırır mı?

Bazı insanlar labioplastinin cinsel tatmini artırabileceğini düşünse de, bunu destekleyen sınırlı kanıt vardır. Araştırmalar, duyum, kayganlık veya orgazmda önemli bir değişiklik olmadığını gösteriyor. Ancak labioplasti, bazı insanlar için seksle ilişkili ağrıyı azaltabilir, bu da seksten aldığınız zevki artırabilir. Ayrıca, benlik saygısındaki değişiklikler ve cinsel organlarınızın görünümünden memnuniyet, cinsel deneyimlerinizi olumlu yönde etkileyebilir.

Labioplasti sonrası hala ıslanabilir misiniz?

Labioplasti, cinsel organlarınızın nasıl göründüğünü değiştirir, ancak nasıl çalıştığını değiştirmez. İşlemden önce vajinal kuruluk probleminiz yoksa cinsel uyarı ile vajinal ıslaklığınızın devam etmesi gerekir. Cinsel organlarınızın iyileşmesine izin vermek için dört ila altı hafta boyunca cinsel aktiviteden kaçınmalısınız. Kontrol için cerrahınızı gördüğünüzde, onlara ne tür kayganlaştırıcı kullanabileceğinizi ve ne zaman kullanmaya başlayabileceğinizi sorun.

Labioplasti sonrası cilt tekrar büyüyebilir mi?

Labioplastiden sonra cildiniz tekrar büyümez. Ancak yine de özellikle doğum sırasında gerilebilir.

Gazi Hastanesi’nden bilgilendirme
Dudaklarınızın görünümünden rahatsızsanız veya dar giysiler giyerken, belirli egzersizleri yaparken veya cinsel yakınlık yaşarken rahatsızlık duyuyorsanız, labioplastiyi düşünmeniz gereken bir seçenek olabilir. Cinsiyetinizi teyit eden bir ameliyat geçiriyorsanız, labioplasti cerrahi rekonstrüksiyon sürecinin bir parçasıdır. Cinsel organınız hakkında konuşmak rahatsız edici olabilir. Labioplastiyi düşündüğünüz tüm nedenlerle cerrahınızın sizi desteklemek için burada olduğunu bilin. Hedeflerinizi ve endişelerinizi cerrahınızla tartışmaktan çekinmeyin. Cerrahınız sizi dinleyecek, işlemi nasıl gerçekleştirecekleri ve nasıl sonuçlar bekleyecekleri konusunda kapsamlı ayrıntılar verecek ve tüm sorularınızı yanıtlayacaktır.

Open chat
Merhaba
Sizlere nasıl yardımcı olabiliriz?