Gastroskopi Laboratuvarı

ÜST GASTROİNTESTİNAL ENDOSKOPİ (GASTROSKOPİ):

Yemek borusu (özefagus), mide ve ince barsağınızın bir bölümünün (duodenum) direkt olarak gözle incelemesi işlemidir.

Gastroskopi Laboratuvarı

Bu muayene ağzınızdan küçük çaplı, ucunda parlak ışığı olan, uzun ve bükülebilir bir tüpün yutturulması ile geçekleştirilir.

ÜST GASTROİNTESTİNAL ENDOSKOPİ (GASTROSKOPİ):

Doktorunuz ekrana yansıyan görüntülere bakarak, herhangi bir hastalık olup olmadığını araştırır. Gerek gördüğü durumlarda daha detaylı laboratuvar analizleri için küçük doku örnekleri (biyopsi) alabilir. Doku örnekleri forsepsler yardımıyla ağrısız bir şekilde endoskopla alınır.

Endoskop ile bazı tedavilerde yapılabilmektedir. Örneğin darlıkların genişletilmesi, polip denilen tümörlerin ve yabancı cisimlerin çıkarılması, kanayan damarların ve ülserlerin yakılarak ya da doku sertleştirici madde enjekte edilerek durdurulması gibi.

HAZIRLIK:

Net bir görüntü elde etmek için mideniz boş olmalıdır. Bu yüzden sizden testten en az 6 saat önce herhangi bir şey yiyip içmemeniz istenecektir. Şeker hastası iseniz ilacınızı muayene sonrasına erteleyiniz. Eğer ilaçlara karşı herhangi bir allerjiniz varsa veya sarılık gibi bulaşıcı herhangi bir hastalığınız varsa lütfen doktora veya hemşireye söylemekten çekinmeyiniz. Doktorlar daha önceden yapılmış endoskopilerinizin sonucunu da öğrenmek isteyeceklerdir. Eğer bu safhada herhangi bir endişeniz veya sorunuz varsa sormaktan korkmayınız. Ayrıca gözlük, kontakt lens ve takma dişlerinizi önceden çıkartınız.

İŞLEM:

Muayene odasında endoskopi masasında sol yanınıza yatacaksınız. Hemşire işlem boyunca sizinle birlikte olacaktır. Boğazınıza uyuşturmak için lokal anestezik bir ilaç püskürtülecektir. Bazen sizi sakinleştirmek ve hafif uyku halinde tutmak için kalçadan iğne yapılabilir, gerekli durumlarda anestezi altında da yapılabilir. Ağzınızı hafif açık tutmak ve dişlerinizi korumak için plastik bir ağızlık dişlerinizin arasına yerleştirilecektir.

Doktor endoskopu ağzınız ve boğazınızdan geçirerek, aşağıya doğru midenize yönlendirecektir. Bu sırada endoskop herhangi bir ağrıya sebep olmaz ve nefes almanızı engellemez. Midenin tamamının muayene edilmesi 5 dakikayı bulur. Uyum sağladığınız oranda muayene süresi kısalacaktır. İşlem esnasında doktorun daha iyi görebilmesi için midenize hava verilebilir. Hava işlemin sonunda geri alınacaktır.

İŞLEM  SONRASI:

İşlem sonrası dinlenme odasında en az 30 dakika istirahat edeceksiniz. Boğazınıza lokal anestezi yapıldığından yutma refleksiniz normale dönene kadar (genellikle yarım saat süre ile) katı ve sıvı gıda almayınız. Bu süre sonunda normal yemeğinizi yiyebilirsiniz. Muayene sonrasında boğazınızda uyuşma ve ağrı olabilir. Ayrıca midenizde hava kalmışsa biraz şişkinlik hissedebilirsiniz. Bu rahatsızlıkların hepsi geçicidir ve tedavi gerektirmez.

Eğer sakinleştirici ilaç uygulandıysa, sizi eve götürmek için bir yardımcıya ihtiyacınız olacaktır. Eve gidince günün geri kalan kısmını istirahatte geçirmeniz önemlidir. Sedasyon sizin düşündüğünüzden uzun sürebilir. Ayrıca araba sürmemeli, iş makinası kullanmamalı, önemli kararlar almamalı ve alkol kullanmamalısınız.

SONUÇ NE ZAMAN ÖĞRENİLİR?

Çoğu vakada doktor sonuçlarınızı işlem sonrası veya eğer baygınsanız uyanır uyanmaz hemen söyleyecektir. Mikrop testi (Helikobakter pilori üreaz testi) yapıldıysa kesin sonuç için 24 saat beklemeniz gerekecektir. Ancak inceleme için biyopsi alınmışsa sonuçların çıkması 1 haftayı alabilir. Eğer sedasyon yapılmışsa, işlem sonrası doktorla konuşurken yanınızda birisinin olması faydalı olacaktır. Zira hastalar sıklıkla bu söyleşi sırasında kendilerine söylenen herşeyi unutmaktadırlar ve işleme dair hiçbir şey akıllarında kalmamaktadır. Sonuçların detayları ve hangi tedavinin gerekli olduğu , işlemi size hangi doktor önermişse onunla tartışılmalıdır.

Doktorlarımız

Open chat
Merhaba
Sizlere nasıl yardımcı olabiliriz?