Kulak Enfeksiyonu Nedir.

Kulak Enfeksiyonu Nedir?

Bu durum sık görülen bir bebek rahatsızlığı sebebi olmasına ve sıklıkla çocuklarla ilişkili olmasına rağmen , yetişkinleri de etkileyebilir.

Orta kulağın enfeksiyonu (küçük kemiklerin titreşimleri topladığı ve onları iç kulağa geçirdiği kulak zarının arkasındaki boşluk) sıklıkla bir soğuk algınlığı , grip veya diğer solunum yolu enfeksiyonlarına eşlik eder . Bunun nedeni orta kulakın östaki borusu olarak bilinen küçük bir kanalın üst solunum yoluna bağlı olmasıdır. Burun veya sinüs boşluklarında büyüyen mikroplar , Östaki borusuna tırmanabilir ve büyümeye başlamak için orta kulağa girebilir.

Ebeveynlerin çoğu kulak enfeksiyonlarına sinir bozucu şekilde aşinadır . Sağlıklı yaşam için yapılan bebek ziyaretleri haricinde, çocuk enfeksiyonları için en yaygın neden olan kulak enfeksiyonları ABD’de yılda yaklaşık 30 milyon doktor ziyareti yapılmasına neden olmaktadır.

Bugün, çocuklar için yazılan tüm antibiyotik reçetelerinin neredeyse yarısı kulak enfeksiyonları içindir ve ABD’de orta kulak enfeksiyonlarının tedavi maliyetinin yılda 2 milyar dolardan fazla olduğu tahmin edilmektedir. Tedavi edilmeyen kulak enfeksiyonları mastoidit (kulağa bitişik bir kemiğin nadir bir enflamasyonu), işitme kaybı , kulak zarının delinmesi, menenjit , fasiyal sinir felci ve muhtemelen yetişkinlerde Meniere hastalığı gibi daha ciddi komplikasyonlara yol açabilir. .

Kulak Enfeksiyonuna Neden Olan Nedir?
Orta kulak, kulak zarının arkasında, normalde burnun arkasından, östaki borusundan geçen, orta kulağın temiz ve kuru kalmasını sağlayan hava ile iyi havalandırılması gereken küçük bir alandır. Östaki borusu tıkalı veya tıkalı olduğu zaman orta kulağın havalandırması yeterli olmadığında, alan nemlenir, durgun ve sıcak olur, mikroplar için mükemmel bir üreme alanı.

Çocuklar ve bebeklerde, Östaki borusu genellikle çok yumuşak ya da olgunlaşmamış ve açık kalma zor bir zaman geçirir. Alerjiler , nazal drenaj, sinüs enfeksiyonları, yaygın soğuk virüsler ve adenoid problemler, östaki borusunun orta kulağa hava girmesine izin verme kabiliyetine müdahale edebilir.

Doktor kulak zarına baktığı zaman, kırmızı olduğunu, sıklıkla şişkin olduğunu görecek ve kulak enfeksiyonu tanısını koyabilecektir.

Çocuklar için, bir kulak enfeksiyonunun en yaygın tetikleyicisi, soğuk algınlığı ya da grip gibi üst solunum yolu viral bir enfeksiyondur . Bu bozukluklar östaki borusunu öyle şişebilir ki, hava artık orta kulağa akamaz. Alerjiler – polen , toz, hayvan kepeği veya yiyecekler – sigara, duman ve diğer çevresel toksinler gibi soğuk algınlığı veya grip gibi aynı etkiyi yaratabilir. Bakteriler doğrudan kulak iltihabına neden olabilir, ancak genellikle bu organizmalar viral bir enfeksiyonun veya alerjik reaksiyonun topuğuna gelir.Orta kulağın sıcak ve nemli ortamına hızla ulaşır. İstila bakteri enfeksiyon haline iltihabı çevirip kışkırtan, büyük hasara yol açıyor olabilir ateşi .

En çok enfekte orta kulakta bulunan bakteriler arasında, sinüzit , zatürree ve diğer solunum yolu enfeksiyonlarının birçok vakasından sorumlu olan aynı türler bulunur . Amerikan Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Akademisi’ne (kulak, burun ve boğaz hekimleri) göre konjugat pnömokok aşısı , kulak enfeksiyonlarına neden olan en yaygın bakterilerin çeşitli suşlarına karşı çok etkilidir. Bu aşı , menenjit , zatürre ve kan enfeksiyonlarını önlemek için bebeklere ve küçük çocuklara rutin olarak verilir . Çocuğunuzun doktoru, en azından bazı kulak enfeksiyonlarını önlemeye yardımcı olabilecek bu aşının kullanımı konusunda size tavsiyede bulunmalıdır.

Kulak enfeksiyonları çeşitli şekillerde ortaya çıkar. Tek, izole bir vaka akut kulak enfeksiyonu (akut otitis media) olarak adlandırılır. Durum temizlenirse ancak 6 aylık bir dönemde (veya bir yılda dört kez) üç kat daha fazla gelirse, kişinin tekrarlayan kulak enfeksiyonlarına (tekrarlayan akut orta kulak iltihabı) sahip olduğu söylenir. Bu genellikle Östaki borusunun iyi çalışmadığını gösterir. Enfeksiyon olmaksızın orta kulakta sıvı birikmesi, efüzyonlu orta kulak iltihabı olarak adlandırılır, iyi havalandırılmadığı için sıvının kulakta kaldığı bir durumdur, ancak mikroplar büyümeye başlamamıştır.

Son yıllarda, bilim adamları, tekrarlayan orta kulak enfeksiyonlarına yakalanma olasılığı en yüksek olan kişilerin özelliklerini tespit etmişlerdir:

Erkekler
Ailede kulak iltihabı hikayesi olan bireyler
Biberonla beslenen bebekler (emzirilen bebekler daha az kulak enfeksiyonu geçirir)
Gündüz bakım merkezlerine giden çocuklar
Hanelerde yaşayan insanlar tütün içenler
Damakta anormalliği olan insanlar, yarık damak gibi
Kronik fibrozis ve astım gibi zayıf bağışıklık sistemi veya kronik solunum yolu hastalığı olan kişiler

Yorum Yok

Yorum Yaz