Odyometri

Yeni açılan Odyometri bölümümüz, işitme bozukluklarının tedavisinde önemli işlevlere sahiptir.

Odyometri

Duymanın ölçülmesi ve duyma işlevlerinin değerlendirilmesini sağlayan duyma testine verilen isimdir.

Hastalarımızın duyma bozukluğunun derecesini değişik testler takviyesi ile tanımlayan ve hastamızın gidişatına göre duyma gereksinimini tanımladığımız uygulamadır. Amacımız, duyma kaybı ve denge bozukluğu hastalarımızın tanısı konusunda ilmi usulleri öğrenen ve kullanabilen, duyma seviyelerinin tanımlanması ve kaliteli bir duyma sağlanabilmesi için hastalarımıza duyma ve denge testlerini uygulayabilen ve kulak burun boğaz uzman hekimlerimiz tarafından hastalarımıza duyma aygıtlarının kullanılması konusunda hastalarımıza yardımcı olmaktayız.

Odyometrik muayene yöntemlerimiz ‘Vokal Odyometri’, ‘Tonal Odyometri’, ‘Çocuk Odyometri’ ve ‘Objektif Odyometri’ olarak dört ana gruba ayrılmaktadır. Doktorlarımız ise ‘Odyometresi’ olarak adlandırılırlar. Odyometresiler, insanların duyma bozukluğunun derecesini çeşitli testler desteğiyle tespit ederek ve hastamızın gidişatına göre duyma aygıtı lüzumunu tanımlayan ve uygulayan, mecbur ihtiyaç konferans rehabilitasyonu veren uzmanlarımızdır. Bölümümüzde bazı önemli testler uygulanmaktadır. Bunlardan biri, ‘Saf ses Odyometresi’: En sık uyguladığımız kulak testidir. Her iki kulağın farkındalık frekanslardaki dinleyebildiğiniz en az ses şiddetini tanımlar.

Hastamızdan anamnez alınır ve hastamıza test anlatılır. Saf ses eşik odyometrisi testine başlamadan önce hastamıza farklı tonlarda sinyal sesleri dinleyeceği ve dinlediğinde elindeki sinyal düğmesine basması söylenir. Test anlatıldıktan sonra teste başlanır. Birey ses geçirmez bir kabine oturtulur. Bir kulaklık aracılığı ile hastamızın kulağı sınanır.

Odyometrik testleri neden uyguluyoruz?

Duyma kaybı, iltihaplar, kalıtsal hastalıklar ve yaşlılık sebeplerden dolayı meydana gelen işitme ve kulak zedelenmesi gibi hastalıkları ve sorunları, uzman hekimlerimiz ile yüksek teknoloji yardımıyla kolayca çözmekteyiz. Yukarıdaki gibi belirttiğimiz tanılara önlem almak hayati önem taşımaktadır. Tedavinizde titiz davrandığımız bu yeni bölümümüzde en iyi hizmet ve iyi bir hekim kadromuzla sizlere yüksek teknoloji imkânıyla muayene sunmaktayız. Bunun gibi tanılar var ise hastamızın odyometri testleri yaptırması kendisi için önemli olacaktır.

Neden Gazi Hastanesi ve neden Odyometri testlerine gitmeliyim?

Yoğun çevre yaşamımızda farklı frekanslarda seslere maruz kalmaktayız. Gürültü ve ses kirliliği bunlara sebep olan anne faktörlerden biridir. Yoğun ve sesli geçen yaşantının kulaklara ve işitmeye verdiği zararı bilmek, tanımak, ölçmek için Odyometri bölümümüz hizmetinizdedir.

Doktorlarımız

Open chat
Merhaba
Sizlere nasıl yardımcı olabiliriz?